FANDOM


Water Tribe emblem Waterbending emblem Earthbending emblem Firebending emblem Airbending emblem

Korra to nastoletnia dziewczyna z Południowego Plemienia Wody. Jest następnym Avatarem po Aangu. Głównym zadaniem Korry była nauka magii powietrza, jednak ta sprawa spadła na drugi tor, kiedy do gry wkroczył Amon. Po jego pokonaniu Korra musiała walczyć z mrocznymi duchami i z jej przeciwieństwem, Vaatu. W trzeciej księdze Korra odnajduje Magów Powietrza, a także walczy z Czerwonym Lotosem. Głosu Korrze użyczyła Janet Varney.

Historia

Information icon Osobny artykuł: Historia Korry - Księga I

Wczesne lata

Korra urodziła się jako córka Tonraq'a  i Senny  w Południowym Plemieniu Wody, natychmiastowo po śmierci Aanga. Swoje przeznaczenie odkryła mając cztery lata. Rodzice dziewczynki zaprosili do ich skromnych progów członków Białego lotosu ukazując umiejętności Korry. Z tego powodu także zabrano ją na trening do siedziby organizacji.

Czterech przestępców o nazwie Zaheer, Ghazan, Ming-Hua i P'Li próbowali ją porwać, ale ze względu na wysiłki Tonraqa, Sokki, Zuko i Tenzina, przestępcy zostali zatrzymani. Po incydencie, Tonraq i Tenzin, podjęli decyzję, by Korra została na odludziu, Południowym Plemieniu Wody. Dla własnego bezpieczeństwa Korra nie mogła jechać do Miasta Republiki.

Young Korra waterbending

Czteroletnia Korra jako Awatar

Przez kolejne trzynaście lat zdolna była wyćwiczyć do perfekcji trzy żywioły: wodę, ziemię i ogień. Wiadomo także, iż w dzieciństwie poznała niedźwiedziopsa polarnego, którym zaopiekowała się i nadała mu imię Naga.

Księga I - Powietrze

Od czasów wczesnego dzieciństwa wykazywała całkiem okazyjne umiejętności władzy nad trzema żywiołami - wodą, ziemią oraz ogniem. Samą bohaterkę poznajemy w momencie zaliczania egzaminu z magii ognia, który z łatwością zdaje. Niemalże od razu po tym mamy okazję ujrzeć jej wierzchowca, Nagę. Młoda Awatar jest szczęśliwa z opanowania trzech żywiołów i nie może doczekać się treningu ostatniego z Tenzinem, najmłodszym synem Aanga. Niestety plany siedemnastolatki nie idą po jej myśli - Tenzin krótko po przyjeździe na biegun południowy oznajmia, że on i jego rodzina już następnego dnia muszą powrócić do Miasta Republiki. Korra próbuje przekonać go, by mogła wraz z nimi polecieć, jednak Zakon Białego Lotosu nie zezwala na to, w trosce o jej bezpieczeństwo. Ostatecznie postanawia ona na własną rękę dostać się do miasta utworzonego przez poprzedniego Awatara - o ucieczce dowiaduje się ucząca ją niegdyś magii wody Katara. Staruszka jednak pozwala Korrze opuścić plemię, by odnalazła własną drogę przeznaczenia. Po pożegnaniu się z rodzicami, dziewczyna zakrada się na najbliższy statek do Miasta Republiki i wraz z Nagą wyruszają w podróż.

Korra in Republic City

Korra w Mieście Republiki

Po dopłynięciu do miasta, Korra wraz z Nagą zabiera się za poszukiwania Wyspy Powietrza, zamieszkiwanej przez Tenzina. Oczywiście nie obywa się bez małych problemów - podczas nielegalnego połowu ryb w parku, dziewczyna zostaje prawie złapana przez okoliczne władze, na dodatek wdaje się w kłótnię z niejakimi "równościowcami" będącymi wrogami wszystkich magów w Mieście Republiki. Tożsamość Awatara wychodzi na jaw podczas walki z bandą przestępców napadającą na sklepy. Ostatecznie Korra trafia do aresztu, w którym szeryfem jest córka Toph - Lin Bei Fong. Kobieta nie zamierza oszczędzać "obrońcy ludzkości". Ostatecznie Tenzin zjawia się w samą porę i udaje się mu przekonać Lin by ta puściła Awatara wolno. Niestety mężczyzna nie zamierza zostawić Korry w mieście i już wieczorem mają przybyć po nią strażnicy Białego Lotosu. Widząc jednak smutek dziewczyny oraz jego dzieci przed wyjazdem Korry, pozwala jej pozostać, by mogła nauczyć się magii powietrza. Wkrótce Korra poznaje Mako i Bolina. Pomaga im w turnieju walk magicznych, po tym jak jeden z członków drużyny odszedł. W między czasie nowi przyjaciele badają sprawę Amona i jego grupy równościowców. Korra okazuje miłość Makowi, lecz ten odrzuca zaloty. Pewnej nocy, gdy dziewczyna nie może spać, przychodzi do niej Mako - chłopak po chwili rozmowy stwierdza, iż jest ona najlojalniejszą i najbardziej bezinteresowną osobą, jaką zna, co sugeruje, że jednak odwzajemnia jej uczucia.

Korra saved Iroh

Korra ratuje Generala Iroh.

Nazajutrz, siły generała Iroh pojawiają się w Mieście Republiki - zostają one jednak zniszczone przez blokerów chi, a Korze udaje się uratować tonącego mężczyznę i zaprowadzić do reszty grupy. W schronieniu, Iroh podczas leczenia ran opowiada o lokalizacji Amona i jego sił. Korra początkowo zamierza samotnie pokonać zamaskowanego wroga, jednak przyjaciele postanawiają jej pomóc. Jakiś czas później, wszyscy przygotowują się do ataku. Asami, Bolin i Iroh wyruszają by zniszczyć lotnisko wroga. Mako i Korra wyruszają w przebraniach blokerów Chi do Amona, na przejętą przez równościowców Wyspę Powietrza, gdzie znajdują się siły Amona - znajdują tam uwięzionego Tarrloka. Mężczyzna jednak nie jest już zagrożeniem ze względu odebraną mu zdolność do magii wody. Opowiada on historię swoją i Amona. Jak się okazuje, oboje są braćmi pochodzącymi z Południowego Plemienia Wody. Ich ojciec Yakone po ucieczce z Miasta Republiki, gdzie groziło mu więzienie zmienił swoją tożsamość i założył rodzinę, wciąż jednak pragnął zemsty na Awatarze. Przelał ją na synów, przez całe dzieciństwo ucząc ich magii wody i magii krwi. Yakone był tak zdolny, że mógł jej używać niegdyś bez pełni księżyca. Przekazał to swoim synom. Okazuje się że Amon zabiera innym magię za pomocą zakazanych zdolności magii krwi. Z czasem ich drogi się rozeszły, Noatak - bo tak naprawdę Amon ma na imię - zniknął, zaś Tarrlok rozpoczął pracę w radzie Miasta Republiki. Po opowieści Tarrloka, magowie udają się na arenę magów, gdzie przebywa Amon, wraz z równościowcami i blokerami Chi.

Amon taking Korra's bending

Amon odbiera Korze magię

Korra wyjawia publiczności prawdę na temat jego zdolności, jednak gdy mężczyzna zdejmuje maskę i ukazuje obrażenia po napadzie maga ognia, wszystko obraca się przeciwko niej. Na dodatek okazuje się, że Tenzin, wraz z jego rodziną zostali złapani i ma im zostać odebrana magia powietrza. Mako i Korra uwalniają grupę i uciekają. Tenzin zaprowadza swoją rodzinę w bezpieczne miejsce. Awatar i Mako podążają za Amonem. Ten w jednym z pomieszczeń unieszkodliwia ich i odbiera Korze magię. Chłopak zdążył się jednak oprzeć i uciec Amonowi, ratując przyjaciółkę. Na korytarzu ponownie zostają złapani - Mako prawie traci swoją magię, jednak Korra ratuje go niespodziewanie za pomocą magii powietrza. Dziewczyna ostatecznie pokonuje Amona, przed wszystkimi ukazując jego prawdziwą tożsamość. Sama jest jednak smuci się, ze względu na utratę magii.

Korra cries

Korra rozpacza po utracie magii wody, ziemi i ognia

Krótko po wydarzeniach z wojny równościowców, drużyna Awatara oraz rodzina Tenzina przybywa do Południowego Plemienia Wody, w nadziei na to, że Katarze uda się odblokować na nowo magię Korry. Niestety bezskutecznie. Nastolatka opuszcza budynek. Na zewnątrz zatrzymuje ją Mako i wprawdzie mówi, że ją kocha, jednak Korra odchodzi. Na krańcu lodowca zaczyna płakać. Nagle pojawia się Awatar Aang. Stwierdza, iż dziewczynie udało się odblokować duchową stronę i za pomocą magii energii zwraca jej moc, przekazując jej tym samym tą umiejętność. Korra wkracza w Stan Awatara - krótko po tym podbiega do idącego za
Korra and Mako kiss

Korra i Mako okazują uczucia wobec siebie

nią Mako. Dochodzi do pocałunku pary. Korra powraca do reszty zgromadzonych. Potem używając magii energii, przywraca moce wszystkim poszkodowanym. Tenzin stwierdza, że jest dumny z niej i nazywa ją "Awatarem Korrą".

Księga II - Duchy

Information icon Osobny artykuł: Historia Korry - Księga II
Korra using the Avatar State

Wyścig Korry z dziećmi.

Mija pół roku od wydarzeń z pierwszej księgi. Korra powraca na wysepkę Tenzina - z opanowanym Stanem Awatara oraz pokonanym Amonem, nic nie stoi jej na przeszkodzie do dalszego treningu. Dziewczyna spędza wolne chwile na zabawie z Jinorą, Meelo i Ikki - grupa urządza wyścig na powietrznych skuterach dookoła wyspy. Kiedy to Korra pozostaje daleko w tyle, wykorzystuje swój Stan Awatara. Tym samym zdobywa potrzebną siłę i prędkość, by prześcignąć dzieci oraz wygrać. Denerwuje to najmłodszą z dziewczynek, Ikki - Korra lekceważy jej wyzwiska. Całą rozmowę słyszy Tenzin, rozgniewany zachowaniem Korry.

Uważa, że nie ma szacunku do tak potężnej energii jaką posiada, a skupić powinna się nie na zabawach, a na praktyce magii powietrza. Zaplanował już trasę po wszystkich Świątyniach Powietrza, co miałoby młodej Awatar pomóc - dziewczyna wpierw zamierza odwiedzić rodzinne Plemię Wody. We wspomnianej wiosce odbywa się coroczny Festiwal Duchów - Korra płynie tam zarówno z rodziną Tenzina, jak i resztą Drużyny Awatara. Na statku, Korra i Mako wygłupiają się, rozmawiając o jego nowej pracy. Z czasem, tor rozmowy schodzi na Tenzina oraz jego natarczywe "błagania" o treningi.

Korra learns of Tonraq's decision

Korra staje się zdenerwowana na wieść, że to Tonraq podejmuje decyzje, aby utrzymać ją w południowym Plemieniu Wody

Gdy Mako staje po jego stronie, zirytowana Korra postanawia się przejść i zapomnieć o wszystkim. Podczas wieczornej uczty, Korra zasiada przy stole ze swoim ojcem i wujem - rozmowa ponownie dotyczy jej treningów. Przypadkowo na jaw wychodzi prawda o wczesnym życiu dziewczyny. Korra przez całe życie miała świadomość, iż Biały Lotos trzymał ją w "zamknięciu" na prośbę Awatara Aanga. W rzeczywistości, to jej rodzice oraz Tenzin podjęli taką decyzję.

Podczas festiwalu, Korra opowiada o wszystkim Mako - najwyraźniej rola "doradcy Awatara" nie wychodzi mu najlepiej, co ostatecznie prowadzi do kłótni pary. Po zmroku, kiedy wszyscy już śpią, Korra zostaje wybudzona przez Nagę - niedźwiedziopies reaguje negatywnie na dziwną energię, dochodzącą z zewnątrz. Awatar, wraz z Mako i Bolinem dochodzi do tajemniczego stworzenia - agresywnego ducha, który atakuje przyjaciół.

Korra en Estado Avatar

Korra walczy z mrocznym duchem w Stanie Awatara.

Cosmic-korra (1)

Korra opanowuje Stan Awatara.

Nawet pomoc Tenzina i Tonraqa nie pomaga, a z opresji ratuje ich dopiero Unalaq. Na wskutek tych wydarzeń, Korra podejmuje decyzję - postanawia porzucić naukę u Tenzina i oddać się w ręce swojego bardziej uzdolnionego wujka. Unalaq oferuje Korrze nauki, wspomagające jej duchową stronę duszy - Tonraq sprzeciwia się, uważając Tenzina za idealnego mentora dla swojej córki.

Po wojnie domowej Plemion Wody, przeprosiła Tenzina i ponownie został on

jej mentorem. Korra rozstaje się z Mako.

Księga III - Zmiana

Information icon Osobny artykuł: Historia Korry - Nowa Era

Dwa tygodnie później, Korra zmagała się ze zmianami które dokonały się przez Harmonijne Zrównanie. W całym Mieście Republiki rozrosły się winorośle w których zamieszkiwały duchy. Korra próbowała zwalczyć je magią ognia lecz odrastały. Postanowiła lecieć do ratusza by się czegoś dowiedzieć. Zastała tam bandę fotografów i dziennikarzy oskarżających Awatar i prezydenta Raiko. Korra wytłumaczyla im, że postara się usunąć rośliny, na co Raiko rzekł że się mało stara. Korra zdenerwowała się i zaczęła go wyzywać, kłótnie przerwała Lin.

Korra cleans city

Korra próbuje oczyścić miasto z Duchowych roślin.

Po chwili zjawiła się Asami, z która Korra zacieśniła relacje po wszystkich wydarzeniach z Mako. Asami dała Korze kluczyki od samochodu lecz nie najlepiej szła jej jazda. Korra wpadła na pomysł, by usunąć pnącz techniką Unalaqa. Korra przybyła na most i postanowiła sprawdzić co z tego wyniknie. Weszła w Stan Awatara i użyła techniki panowania nad duchami. Na początku wydawało by się, że wszystko idzie zgodnie z planem, lecz po chwili rośliny wróciły masywniejsze niszcząc budynek sąsiedni w którym byli ludzie. Korra uratowała ich przed upadkiem.

Potem, podczas kolacji, Korra dowiedziała się, że u Bumiego rozwinęła się zdolność do panowania nad powietrzem. Następnego dnia Mako i Lin przybyli na wyspę, wyjaśniając że były inne raporty o magach powietrza w obrębie miasta.

Wieczorem Korra próbowała połączyć się z poprzednimi wcieleniami lecz bez skutku. Po tym jak Unalaq zniszczył Raave straciła ona kontakt z Awatarami. Przyszedł Tenzin który pocieszał Korę lecz ta uważała że to wszystko jej wina, jednak Tenzin powiedział, że zmiana jest dobra, tylko trzeba się przystosować. Po chwili przyszedł Bolin, który poinformował Korrę, że Mako dostał raport o nowym magu powietrza o imieniu Daw. Korra skończyła medytacje i razem z Tenzinem udała się do miasta.

Korra resolves to rebuild the Air Nation

Korra postanawia opuścić miasto i pomóc Tenzinowi odbudować nację Nomadów Powietrza.

Daw, odmówił zejścia z mostu na który wszedł, by nikogo nie skrzywdzić; zmiótł kilku oficerów którzy próbowali się z nim skontaktować. Korra poleciała do miejsca, gdzie stał, chcąc z nim porozmawiać. Daw ujawnił, że był przerażony, nie mając pojęcia co robi. Wyjaśniła, że zmiany te były spowodowane z jej winy i że nie jest jedynym nowym magiem powietrza. Tenzin, obiecał znaleźć nowych magów powietrza i pomóc odbudować Nacje Powietrza. Korra również chciała pomóc więc postanowiła wyruszyć z Tenzinem w podróż w poszukiwaniu nowych Magów Powietrza

Księga IV - Równowaga

Podczas walki z Zaheerem, Korra odnosi kontuzję i tymczasowo nie może chodzić. Bardzo ubolewa nad tym. W odzyskaniu zdrowia pomaga jej Katara. Ostatecznie Korra dochodzi do pełnej sprawności fizycznej. Jednak jej umysł wiele na tym stracił. Dziewczyna ciągle czuła strach i nie mogła się skupić na walce z jakimkolwiek przeciwnikiem. Nie mogła się również dostać do Świata Duchów. Awatar postanawia spotkać się z Zaheerem w więzieniu. Ten o dziwo pomaga jej oczyścić umysł i wejść do Świata Duchów.

Jednak w czasie gdy Korra wracała do siebie, ktoś musiał zapanować nad chaosem w Królestwie Ziemii. Światowi przywódcy wyznaczyli Kuvirę by tymczasowo przejęła panowanie. Gdy Kuvira nie chciała oddać władzy i zagroziła Miastu Republice wciąż osłabiona Korra musiała zmierzyć się z bardzo podobnym do niej, lecz bardziej pewnym siebie przeciwnikiem.

Charakter

Korra ready to fight

Korra gotowa do walki

Korrę poznajemy, jako cieszącą się z życia, z lekka upartą nastolatkę. Buntowniczy charakter sam w sobie odróżnia się od spokoju i opanowania poprzedniego Awatara. Niezależna, uważa, że wszystko powinna robić sama, mimo to dbająca o przyjaciół. Początkowo całkowicie ignoruje duchową stronę i skupia się na tej fizycznej, co utrudnia naukę w późniejszym czasie oraz wkroczenie w Stan Awatara. Z czasem poznajemy słabszą stronę Korry - zaczęła się bać utraty magii podczas rewolucji Amona, o czym początkowo nie informowała nikogo. To także pogorszyło jej problemy, w końcu jednak opowiedziała Tenzinowi o wszystkim. Prócz tego budzi się w niej zazdrosna część charakteru, kiedy to Mako zostaje chłopakiem "idealnej Asami". Gdy utraciła moc, stała się słaba i załamała się. A po jej odzyskaniu zaczęła zwracać uwagę na duchową stronę i wydawać by się mogło, że nieco uspokoiła trudny charakter. Tak się jednak nie stało, zwracając uwagę na wydarzenia z początków drugiej księgi.Następca Korry to Hakerian.

Korra con el Pájaro dragón

Korze smutno ze zraniła ptaka.

Korra jest także miłą osoba, np. gdy uderzyła ducha ptakosmoka, było jej przykro. Daży uczuciem Mako z którym miała dużo kłopotów lecz mu wybaczyła. Korra zachowuje spokój w każdej sytuacji, jest cierpliwa i stanowcza. Uwielbia się rządzić lecz i tak w środku skrywa czułą i wrażliwą osobę. Ma szacunek do duchów a najbardziej do Raavy jest z nią związana i za wszelką cenę chce ją bronić.

Załamanie Emocjonalne

Po tym jak Korra pokonała Czerwony Lotos popadła w poważną depresję, nie mogła się śmiać, bała się przeszłych wydarzeń. Pocieszała ją Asami lecz nic to nie dawało. Raiko stwierdził, że Korra nie jest w stanie chronić Miasta Republiki w takim stanie.

Umiejętności

Duch Avatara

Korra in the Avatar State

Korra w Stanie Awatara.

Jako Avatar, Korra posługuje się wszystkimi, podstawowymi elementami - wodą, ziemią, ogniem i powietrzem. Trzema pierwszymi żywiołami potrafiła się posługiwać mając zaledwie cztery lata. O ile te opanowała do perfekcji przed siedemnastym rokiem życia, tak z magią powietrza miała więcej problemów. W drugej księdze Korra, z łatwością używa stanu awatara Pod koniec tego sezonu traci ducha awatara czyli Raave, przez to nie mogła wejść w stan awatara i kontrolować żywiołów. Po pokonaniu Unalaqa ponownie połączyła się z Raavą. Z łatwością potrafi tkać wszystkie cztery żywioły na raz.

Magia Wody

Korra attack Desna and Eska waterbending

Korra chroni sie przed Desna i Eska, Magia Wody.

Jest to podstawowy element Korry - w końcu urodziła się, jako obywatelka Południowego Plemienia Wody. Ogień i ziemia, ujawniły się u niej przed rozpoczęciem poszukiwań nowego Awatara. Po wysłaniu na szkolenie doskonale radziła sobie z trzema żywiołami. Największą trudność sprawiało jej opanowanie magii powietrza.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.