Spirit Emblem.png

Duch Smoka to duch, który był przewodnikiem Aanga w czasie Oblężenia Północy.

Historia[edytujedytuj kod]

Gdy Aang wszedł do Świata Duchów po raz pierwszy, zetknął się z Duchem Smoka w jaskini. Starożytna istota, zaskoczona ujrzeniem Awatara po stu latach nieobecności, zapytała go, gdzie był przez ten długi czas, lecz chłopiec wrócił do świata fizycznego przed udzieleniem odpowiedzi.

Aang po raz kolejny był w stanie porozumieć się z Duchem Smoka podczas pobytu w Północnej Świątyni Powietrza. Duch opowiedział mu o swojej wizji, w której księżyc zmienił barwę na czerwoną.

Podczas medytacji w Oazie Duchów, Aang ponownie wszedł do Świata Duchów, szukając pomocy, w jaki sposób może pokonać ogromne siły inwazyjne Narodu Ognia. Duch Smoka poradził mu, żeby przestał obwiniać się za stratę swoich ludzi, aby móc "użyć oceanu" i pokazać wszystkim "potęgę wody".

Wygląd[edytujedytuj kod]

Jak sama nazwa wskazuje, duch ten przypomina wyglądem smoka, podobnego do Kła. Jednak w przeciwieństwie do niego, Duch Smoka jest starożytnym, potrafiącym mówić stworzeniem, niebędącym z krwi i kości.

Osobowość i cechy charakteru[edytujedytuj kod]

Aang rozmawia z Duchem Smoka.

Pomimo przerażającego wyglądu, Duch Smoka wydawał się miły i przystępny w rozmowie z Aangiem. Młody Awatar był w stanie zaufać mu i zasięgnął od niego porady, podobnie jego serialowy odpowiednik porozumiewał się z Roko. Tak jak Koh, duch ten jest starożytną, mądrą i kompetentną nadprzyrodzoną istotą. Mimo że nie jest zły, udało mu się przerazić Aanga, gdy we mgle przemieszczał się po swojej jaskini.

Ciekawostki[edytujedytuj kod]

  • Za każdym razem, gdy Aang wszedł do Świata Duchów, szedł leśną ścieżką oświetloną latarniami, która doprowadza go do jaskini zamieszkiwanej przez Ducha Smoka.
  • Jego świadomość wydarzeń mających miejsce w bibliotece, z której Zhao ukradł zwoje na temat Duchów Księżyca i Oceanu może sugerować, że ​​jest w kontakcie z opiekunem biblioteki albo sam pełni tę funkcję, podobnie jak Wan Shi Tong w serialu.
  • "Potęga wody" to termin oznaczający drugą czakrę (swadhiszthana)[1][2], która jest określana jako czakra wody w odcinku "Guru".
  • Duch Smoka mówi Aangowi, aby przestał obwiniać się za stratę swoich ludzi. Podobne słowa wypowiada Guru Pathik w serialu, aby pomóc Aangowi odblokować czakrę wody. Natomiast w książce, Duch Smoka mówi, że ​​Aang musi wybrać pomiędzy byciem Awatarem a byciem z Katarą. W serialu, Guru Pathik doradził Aangowi oderwać się od ziemskich przywiązań, aby odblokować siódmą czakrę.

Przypisy[edytujedytuj kod]

  1. Swami Ambikananda Saraswati. Healing Yoga: A guide to integrating your chakras with your Yoga practice. B. Jain Publishers. Źródło na listopad 27, 2001.
  2. KG Stiles. Chakras - How to Balance & Heal. Blogspot: Pure Plant Essentials.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.