Information icon.png Osobny artykuł: Dzień Awatara

Dzień Awatara (ang. Avatar Day) to dwudziesty piąty odcinek serialu animowanego Awatar: Legenda Aanga. Jego premiera miała miejsce 28 kwietnia 2006 roku w Stanach Zjednoczonych i 1 marca 2009 roku w Polsce.

Streszczenie[edytujedytuj kod]

Aang i przyjaciele przychodzą do miasta, w którym świętowany jest dzień avatara. Wieśniacy oskarżają avatara o zabicie ich przywódcy China Wielkiego. Aang zostaje aresztowany i staje przed sądem. Zuko, jako błękitny duch kradnie jedzenie dla siebie i wuja. Ale Iroh nie jest zadowolony z tego, co robi Zuko, więc ten opuszcza wuja. Gdy żołnierze narodu ognia atakują wioskę, Aang zostaje przeproszony i broni wieśniaków. Miasto zmienia obchody dnia avatara z nienawistnych w przyjazne.

Fabuła[edytujedytuj kod]

Momo próbuje złapać pająka który wszedł do otwartej buzi Sokki. Jednak lemur budzi Sokkę, który na niego krzyczy. W rezultacie budzi Katarę i Aanga. Ich obozowisko zostaje zaatakowane przez żołnierzy Narodu Ognia, którzy ich okrążają. W pośpiechu, przyjaciele próbują odebrać wrogom swoje rzeczy- zwój wody Katary, laskę Aanga, i bumerang Sokki. Katara i Aang zdobywają swoją własność, gdy Sokka traci bumerang. Jest wściekły, że pozostali mieli czas żeby zabrać swoje rzeczy a jego- nie. Katara potwierdza to. Później w jednej z wiosek wKrólestwie Ziemi, trójka dzieciaków słyszy o "Dniu Avatara." Oglądają paradę z wielkimi figurami, które wyglądają jak Kyoshi, Roko, i Aang. Dzieciaki z początku myślą, że festiwal odbywa się na cześć avatara, ale wtedy jeden z mężczyzn podpala trzy statuy. Cała wioska wiwatuje na cześć tego mężczyzny.


Aang ujawnia się, jako Avatar, próbując powstrzymać wieśniaków. Burmistrz wyjaśnia mu, że: "Dzień Avatara" został ustanowiony po tym, gdy Avatar Kyoshi zabiła ich przywódcę China Wielkiego. Aang postanawia poddać się sądowi, aby oczyścić swoje (albo raczej, Kyoshi) imię. Sokka wraz z Katarą opuszczają wioskę i lecą na wyspę Kyoshi, aby znaleźć coś, co pomoże Aangowi.frame|Sokka jako detektyw. Dowiadują się, że wyspa Kyoshi powstała w tym samy czasie, gdy zginął Chin Wielki oraz że ubrania należące ongiś do Avatara, nadal mają połączenie z jej duchem.


Jednak, ich wkład jest bezskuteczny, ponieważ tylko oskarżony i oskarżyciel mogą mówić przed sądem. Nieszczęśliwie w tej wiosce burmistrz jest i oskarżycielem, i sądem. Jednocześnie, Aang który nadal siedzi w więzieniu, zaprzyjaźnia się z więźniami. Jeden rozmawia z nim o dziewczynach, (czyli o Katarze).

Podczas procesu Aanga, wersja burmistrza jest dla sądu (czyli burmistrza) bardziej wiarygodna. Mając nadzieję, że coś to przyniesie, Sokka i Katara ubierają Aanga w stare szaty Kyoshi.

Wkrótce, Kyoshi przemawia przez ciało Aanga(tak jak robił to Roko). Przyznaje się, że zabiła China Wielkiego (albo "Tyrana” jak później go nazwała), ale zrobiła to w dobrym celu. Chin zajmował sąsiednie tereny i planował zaatakować wioskę Kyoshi, ale ona aby chronić ludzi postanowiła walczyć z armią China sama. Stanęła twarzą w twarz z Chinem. Ale zamiast walczyć, Kyoshi odłamała półwysep od kontynentu, i odsunęła Wyspę Kyoshi. W tym procesie, Kyoshi wystraszyła armię magią powietrza. Chin zapłakał w akcie frustracji, a ponieważ stał na kruchej krawędzi klifu, ziemia zarwała się pod nim i spadł do morza. frame|Kyoshi oddziela swoją wioskę od kontynentu. Gdy duch Kyoshi zniknął, mieszkańcy żądają zakręcenia czymś w rodzaju koła kary. Aang nie ma szczęścia musi zostać ugotowany. W pewnej chwili bandyci z narodu ognia napadają wioskę. Dla swojego bezpieczeństwa, burmistrz szybko zmienia pozycję koła na pracę społeczną, i każe Aangowi "odpracować winy" broniąc wioski przed bandytami. Dzieciaki pokonują bandytów i ocalają wioskę, podczas walki Sokka odzyskuje bumerang. W akcie wdzięczności burmistrz ogłasza że od tej chwili dzień Avatara będzie świętem nie ku hańbie, ale ku czci wszystkich avatarów.

W międzyczasie rozmyślając nad swoim położeniem Zuko, znów przebiera się za Błękitnego Ducha, aby ukraść jedzenie. Iroh wyjaśnia mu, że nawet złapanie avatara nie pomogłoby mu w tej sytuacji. Zuko zastanawia się chwilę i postanawia dalej podróżować w pojedynkę.


Opis scen :

dialogi : 45 %

akcja : 50 %

walka : 5 %

sceny miłosne : 0 %

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.