FANDOM


"Jeden z nich uderzył mnie z kilka razy i nagle nie mogłem tkac ziemi i ledwo mogłem sie poruszać."
Oddział Terra
250px-Chi blocking move

Blokowanie Chi

Blokowanie Chi jest starożytną techniką, która była praktykowana w tajemnicy. Jest to specjalna zdolność wykorzystywana przeciwko wrogom. Blokowanie czyjegoś Chi  sprawia że mięśnie ofiary nie mogą się ruszyć. Blokowanie Chi jest używane głównie do samoobrony.


Historia Edytuj

Ty Lee blocking Katara's chi

Ty Lee blokuje Chi Katarze

Po raz pierwszy Blokowanie Chi można zobaczyć wtedy, gdy Mai , Ty lee i Azula walczą z drużyną awatara w Omashu. Wtedy właśnie "cyrkówka" zablokowała Chi Katary.

Grupa dziewcząt zaczęła podążać za zespołem Awatara, tropem futra Appy w gigantycznej maszynie . Ostatecznie Drużyna Awatara zorientowała się i rozdzieliła. Mai i Ty Lee odszukały Katarę i Sokkę nad brzegiem rzeki Nan Shan .Mai walczyła z Katarą , a Ty Lee zaatakowała Sokkę, czyniąc większość jego kończyn bezużytecznymi. Siedemdziesiąt lat później, członkowie równościowców użyli tej umiejętności do walki, blokując chi podczas rewolucji, prowadzonej przez Amona. Aby skutecznie walczyć z mistrzami, używali blokowania chi jako środek przeciwdziałania kontroli. Nowi pracownicy zostawali przeszkoleni w podziemnych siedzibach w sztuce blokowania, aby stali się specjalistami w dziedzinie chi, a zatem żeby byli bardziej skuteczni w walce z mistrzami.


Metoda Edytuj

Amon bloqueando el chi de Korra

Blokowanie Chi metoda dwu palcowa

Chi blokuje się poprzez uderzenie punktów w szybkich szturchnięciach i ciosach, muszą być zrobione szybko, dając niewiele czasu na reakcję odbiorcy. Ty Lee uderza za pomocą stosunkowo lekkich szturchnięć z użyciem palca i kostki. Nawet ludzie mający na sobie silny, ale nie koniecznie ciężki pancerz nie są odporni na tę technikę. Wszystkie palce mogą być stosowane , na przykład , gdy Ty Lee blokuje Katarę kciukiem.Ty Lee może również użyć stóp , aby zablokować przepływ chi. Kiedyś w ten sposób odparła chłopców.

Chociaż bardzo przydatna metoda walki , blokowanie chi jest najbardziej skuteczne w walce z przeciwnikiem nie spodziewającym się tak lekkich uderzeń, choć tak katastrofalnych. Technika jest mniej skuteczna przeciwko komuś, kto zna blokowanie chi albo walczył już z blokerem chi. Przykładem tego jest uniknięcie Katary ciosów Ty Lee po widzeniu tej techniki w innej walce. Ponadto , blokowanie chi nie działa na przeciwnika posiadającego zbroję tak specjalistyczną jak tą Policji.

Później , gdy równościowcy pokazali swoje umiejętności w takich technikach , to nie wydaje się , że ich ofiary były sparaliżowane tak jak te Ty Lee. Ich bloki były na tyle silne , że były w stanie rzucić Korrę i Mako na podłogę , na tyle że ledwo mogli się poruszać. Sugeruje to, że nie mogli wykonać paraliżującej techniki Ty Lee, gdyż bardziej korzystają paraliżując dwoma palcami.

Wpływy Edytuj

Katara disabled by Ty Lee

Katara po zablokowaniu chi

Blokowanie zatrzymuje przepływ  chi danego maga , zmniejsza to jego siłę mięśni i blokuje tymczasowo zdolności magiczne, to byłoby szczególnie katastrofalne dla ludzi, którzy opierają się wyłącznie na żywiołach w walce. Ty Lee wykazała możliwość kontrolowania szkód wyrządzonych przez takie środki : kiedy po raz pierwszy zaatakowała Katarę ,która była w stanie się ruszać ,ale nie mogła panować nad wodą.

W innym przypadku , po napaści na Terra Team ledwo się mogli poruszać, byli bezsilni i czuli później ból. Katara nie była w stanie ich uzdrowić, twierdząc , że ich chi zostało całkowicie zablokowane . Później , Ty Lee powaliła Katarę , która została sparaliżowana od stóp do głów i upadła nieruchomo na ziemię. Jednak ten atak nie mogła trwać zbyt długo , ponieważ Katarę później widziano w pełni sił.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.